رای به سایت :
66
محبوب
سازمان بسیج جامعه زنان
یکشنبه 05 خرداد 1398 -
در چند آیه از قرآن به «اقتصاد مقاومتی» اشاره شده است؟/ 1500 راهکار اقتصاد مقاومتی در قرآن
در چند آیه از قرآن به «اقتصاد مقاومتی» اشاره شده است؟/ 1500 راهکار اقتصاد مقاومتی در قرآن

امیر حسین زاده و مژگان معظمی گودرزی با سابقه 20 سال کار پژوهش قرآنی، با تدبر در قرآن کریم، 1500 نکته و راهکار اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی را استخراج کردند و حاصل تلاش خود را در کتاب «اقتصاد مقاومتی زیر چتر قرآن کریم» به سال...
calendar
تاریخ : 1396/05/02 - 10:39
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از سازمان بسیج جامعه زنان، رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارآفرینان سراسر کشور در شهریور ماه 89 ، برای نخستین بار موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند و فرمودند: "ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور راه بیندازیم." و بدین ترتیب این موضوع در بین نخبگان کم کم ریشه یافت و آنان به بحث و بررسی ابعاد مختلف این اصطلاح جدید پرداختند، برخی به وادی مقایسه اقتصاد مقاومتی با ریاضت اقتصادی گام نهادند و عده ای اقتصاد مقاومتی را در دارای پشتوانه ای به قدمت فرهنگ ایرانی اسلامی بررسی کردند.

گروهی نیز اقتصاد مقاومتی را در مقایسه با چشم انداز جهانی شدن و طرح دهکده جهانی به چالش کشیدند که در مقایسه با کشورهای پیشرفته به این نکته معترف شدند که اقتصاد مقاومتی در واقع شاه کلید موفقیت اقتصادی است که استقلال کشورها را در دراز مدت رقم می زند.

اینکه هر حکومت مرکزی نیازهای اولیه مردم خود را با امکانات همان کشور تامین کند و بتواند در قالب طرح های مختلف اقتصادی و حمایت از کشاورزان و دست یافتن به آخرین امکانات کشاورزی نیازهای اقتصادی اولیه را برطرف کند و سپس به صادرات نیز دست بزند، از جمله رموز موفقیت کشورهای پیشرفته است.

در واقع این کشورها سال هاست که در قالب بازی با الفاظی همچون جهانی شدن جای پای بازار فروش محصولات خود را در کشورهای در حال توسعه ایجاد کردند اما هنوز برخی با حربه جهانی شدن مخالف اقتصاد مقاومتی هستند.

پیام های رهبر معظم انقلاب در سخنرانی هایشان در خصوص اقتصاد مقاومتی نیز تا حد زیادی توانست این ابعاد را مشخص کند و وظیفه هر فرد، سازمان و نهاد را مشخص کند، شاید یکی از اتمام حجت های محققین همین فرمایش رهبر معظم انقلاب باشد: "اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم ساختن پایه های اقتصاد، یکی از وظایف عمومی امروز ماست و همه می توانند در آن نقش ایفا کنند، همه مسئولین و مسئولین قوای سه گانه، همه آحاد مردم، همه کسانی که دارای مهارت کارند، هم کسانی که دارای سرمایه اند، هم صاحب نظران." (یکم فروردین ماه 1393، بیانات در حرم مطهر رضوی)

بر اساس چالش های ایجاد شده در حوزه اقتصاد مقاومتی در کنار روشنگری های برخی کارشناسان اقتصادی، کتاب هایی نیز در این زمینه به چاپ می رسد که هر کدام از آن ها به بخشی از ابعاد اقتصاد مقاومتی پرداخته اند، اما در این میان کتاب «اقتصاد مقاومتی زیر چتر قرآن کریم» یکی از خاص ترین کتاب هاست که با عینک دریافت نکته های نظری و عملی در حوزه اقتصاد مقاومتی به بررسی آیه به آیه قرآن کریم پرداخته است.

حاصل این پژوهش قرآنی، به کوشش امیر حسین زاده و مژگان معظمی گودرزی، کتاب «اقتصاد مقاومتی زیر چتر قرآن کریم» است که شامل هزار و 500 نکته و راهکار اقدام و عمل در زمینه اقتصاد مقاومتی است که در 5 هزار نسخه و برای نخستین بار در زمستان 95 روانه بازار کتاب شده است.

این دو محقق پشتوانه تحقیقاتی 20 ساله خود در حوزه قرآن و عترت را به همراه دارند. مجموعه 313 جلدی آداب بندگی که در هر جلد آن نیز 313 نکته قرآنی، حدیثی و اخلاقی وجود دارد حاصل تلاش این زوج محقق است که از ابتدای سال گذشته نیز با توجه به فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، مهمترین نکات و راهکارهای ایجاد، رشد و توسعه اقتصاد مقاومتی در فرد و جامعه را از قرآن استخراج کردند.

جمع آوری آیات در این روش تحقیق بدین صورت بود که به ترتیب نکته، جانمایه و پیام اصلی آیه استخراج شد و سپس در زمینه امور اقتصادی این موارد پیاده شد تا اولین کتاب در این زمینه روانه بازار شود و در بخش انتهای کتاب نیز مؤلفین 114 عنوان سؤال از متن کتاب استخراج کرده‌اند که می‌تواند برای مسابقات کتابخوانی استفاده شود.

برای نمونه در صفحه 12 این کتاب، با عنوان اقتصاد مقاومتی در سوره حمد آمده است: 1- اقتصاد مقاومتی را با توسل به حضرات معصومین(ع) از خدا طلب کنیم. (تدبر کنیم در سوره حمد آیه یک) بای بسم‌الله، بای استعانت است که در زبان عربی یعنی طلب یاری کردن، الله جامع‌ترین نام خداست و در اسم الله، اسم بنابر روایات مربوط به آیه «لله الاسماء الحسنی» حضرات معصومین هستند. 2- در تربیت فردی و اجتماعی برای اقتصاد مقاومتی باید رحمت و محبت ساری و جاری باشد(تدبر کنیم در سوره حمد آیات 1- 3). 3- اقتصاد مقاومتی را با سپاس و حمد خداوند متعال به‌خاطر این همه نعمت‌هایش به ما شروع کنیم (تدبر کنیم در سوره حمد آیه 2)

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12987مطالب مرتبط